سئو چیست و چرا باید سئو کنیم

در این مطلب میخواهیم به سئو (seo) یا بهینه سازی وب سایتمان نگاهی بندازیم اصلا سئو به چه معنی است سئو (seo) یا Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت خود برای موتور های جستجو هست خب اصلا برای چه باید وب سایتمان را برای موتور های جستجو بهینه کینم.

موتور های جستجو وب سایت را طبق الگوریتم هایی که در خود دارد مورد برسی قرار می دهد یا به اصطلاح آن ایندکس (index) میکند . حالا ایندکس کردن به چه معنی است ؟ موتور های جستجو پس از بررسی سایت شما را پیدا کرده و اطلاعات آن را ثبت میکند.

اگر بخواهیم انسان را مانند موتور جستجو در نظر بگیریم تمام خاطراتی که در طول زندگی در ذهن خود ذخیره میکنید مانند ایندکس کردن موتور های جستجو .

هدف سئو کردن چیست

برای مثال شما محتوایی برای سئو سایت در کرج خود تولید میکنید و یکسری کلمات کلیدی مهم که در عنوان کاری سایت شما بیشتر مورد استفاده قرار مگیرد را در محتوایتان بدون آنکه کاربر متوجه آن شود قرار میدهید موتور های جستجو پس از بررسی سایت شما متوجه این کلمات کلیدی میشوند.

اگر کلمات کلیدی را درست انتخاب کرده باشید کاربرانی که این کلمات کلیدی را جستجو میکنند متوجه سایت شما میشوند یعنی متور های جستجو سایت شما را در رتبه بالاتری نسبت به بقیه سایت های مشابه قرار میدهد و به این صورت بازدید سایت شما بالا میرود.

چرا متور های جستجو به سئو نیاز دارند

متور های جستجو همیشه دنبال مطالب باارزش و مفید برای کاربران خود هستند و میخواهند مطالب کم ارزش وبسایت های آزار دهنده را از چرخه جستجو کنار بزنند و با توجه به رفتار هایی که از کاربران خود میبینند بهترین نتیجه جستجو را به آن ها نمایش دهند .

وقتی سایت خود را برای متور های جستجو بهینه یا سئو (seo) کنید ربات های ساخته شده توسط اون متور جستجوگر شروع به گشت و گذار در سایت شما میکنند اگر شما مسیر ایندکس کردن اطلاعات سایت را برایشان هموار تر کنید مطالب شما صحیح تر کامل تر و همیشه بروز تربه نمایش در می آیند .

با نمایش صحیح تر و بروز همیشه رتبه نمایش سایت شما بالا تر خواهد رفت و کاربران بیشتری از مطالب شما استفاده میکنند البته سایت ها برای افزایش بازدید به سئو نیاز دارند ولی متور های جستجو برای نمایش مطالب مفید تر به سایت شما نیاز دارند و با نمایش بهتر سایت شما از شما تشکر میکنند .

چه چیز هایی باید باعث سئو شدن میشوند

همونطور که در بالا به آن اشاره کردیم اول از همه قرار دادن کلمات کلیدی در محتوا یکی از قسمت های مهم سئو به حساب می آید برای مثال اگر خود شما بخواهید نحوه سئو کردن را یاد بگیرید کلماتی مانند : دانلود کتاب آموزشی سئو , آموزش سئو , چگونه سئو کنیم و ….. را در متور های جستجو میکنید .

با قرار دادن این کلمات کلیدی در مطالب خود مطالب شما به نمایش در خواهد آمد البته کاربران معمولا چند لینک اول یا صفحه یک و دوصفحه از نمایش ها را بررسی میکنند پس بهتر است محتوا به صورتی نوشته شود که مفید تر باشد.

مورد دوم رعایت نکاتی در طراحی سایت یا قالب طراحی شده برای آن است استفاده از متا تک ها , رعایت نکات قالب بندی , استفاده از follow و nofollow ها در لینک ها و …. یکی دیگر از مواردی هست که در سئو نقش دارد

نکته سوم تعداد کلمات استفاده شده در محتوای شماست البته متور های جستجو تعداد معینی مشخص نکرده اند اما کارشناسان 300 تا 2000 کلمه را برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد میکنند.

از کجا بفهمیم سایت ما سئو شده

میتوانید از ابرا های رایگانی که در اینترنت هست استفاده مانند سرویس Google Analytics شما به دقت سایت خود را بررسی کرده نحوه ایندکس شدن , تعداد نمایش کلمات کیدی و …. را این سرویس ها مورد بررسی قرار دهید .

بررسی سایت شما از انواع ویروس هم کمکی زیادی به سئو سایت شما میکنند چون اگر سایت شما آلوده به ویروس باشد نمره منفی متور های جستجو را در بر دارد .

کلام آخر

برای رسیدن به سئو بالا باید صبر و حوصله به خرج دهید و تمام سایت خود را مورد بررسی قرار دهید امکان بالا رفتن یک شبه سئو شما امکان پذیر نیست و باید صبرو حوصله به خرج دهید .

ایرانی وب

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *